Förskolorna i Göteborg kan nu börja använda reflexvästar igen, om rektor bedömer att det är nödvändigt.
– Om reflexvästar ska användas är det reflexvästar med kardborreband som gäller från och med nu, säger Eva Berg, avdelningschef förskola.
I december bestämde förskoleförvaltningen att användandet av reflexvästar på förskolorna skulle pausas. Beslutet var en försiktighetsåtgärd, efter att ett barn avlidit efter en svår olycka på en förskola i Umeå.
Sedan dess har förskoleförvaltningen sett över vilka västar som används på förskolorna i Göteborg. Inventeringen visade att flera olika typer av reflexvästar fanns på förskolorna. Förvaltningen har även undersökt säkerhetsklassningen för de västar som finns tillgängliga.
Nytt beslut
Eva Berg är avdelningschef för de kommunala förskolorna i Göteborg. Hon har nu beslutat att förskolorna kan börja använda reflexvästar igen, om rektor bedömer att det behövs.
– Om reflexvästar ska användas är det reflexvästar med kardborreband som gäller. Reflexvästarna är inte lekvästar utan syftet med västar är att öka synligheten i trafik och vid utflykter. Det är rektor som avgör om, och i så fall när, de ska användas utifrån respektive förskolas förutsättningar, säger Eva Berg.