tidsresa exteriör
Hem NYHETERKristianstads stadsbibliotek 60 år!

Kristianstads stadsbibliotek 60 år!

Publicerat av: Redaktionen

Lördag 24 januari 2026 firar vi att Kristianstads stadsbibliotek funnits i 60 år.

Dagen inleds kl. 11.00 då bibliotekschef Magdalena Jeppson hälsar välkommen.

Därefter följer flera programpunkter, däribland panelsamtal om framtidens bibliotek, författarsamtal, läsinspiration, musiksaga, minnen och bilder från åren som gått.

tidsresa exteriörDet var den 13 januari 1966 som Stadsbiblioteket invigdes av dåvarande kommunikationsminister Olof Palme, författaren Harry Martinson och drätselkammarens ordförande Sven Hansson. Huset, som är ritat av arkitekt Bror Thornberg i postfunktionell stil, har genom åren fyllts med kunskap, kultur och många intressanta möten.

Välkommen att fira Stadsbiblioteket tillsammans med oss!

Programmet hittar du här:

Kristianstads stadsbibliotek 60 år!
Lördag 24 januari kl. 11.00–15.00
Kulturkvarteret Kristianstad/Stadsbiblioteket

Fri entré och öppen Bistro!

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>