Fler elever går i anpassad grundskola
Hem SKOLNIVÅGRUNDSKOLA Fler elever går i anpassad grundskola

Fler elever går i anpassad grundskola

Publicerat av: Redaktionen

Andelen elever i anpassad grundskola har stadigt ökat de senaste åren.

Det visar en ny rapport från Skolverket.

Drygt 1,5 procent av alla skolpliktiga elever går i anpassad grundskola, det motsvarar drygt 17 000 elever.

Anpassad grundskola är en skolform för elever som på grund av en intellektuell funktionsnedsättning inte bedöms ha förutsättningar att fullgöra sin utbildning i grundskolan. Andelen elever som går i anpassad grundskola har ökat kontinuerligt sedan läsåret 2016/17.

– Anpassad grundskola är en möjlighet för elever med intellektuell funktionsnedsättning att få en utbildning anpassad för deras behov. Bara de elever som enligt skollagen tillhör målgruppen ska dock tas emot i anpassad grundskola. Därför är det viktigt att veta mer om vad ökningen av elever i skolformen beror på, säger Anders Widholm, avdelningssamordnare på analysavdelningen på Skolverket.

Ökningen av andelen elever i anpassad grundskola är ojämnt fördelad över landets kommuner. I 30 kommuner har andelen elever i anpassad grundskola minskat. I 79 kommuner har dock andelen ökat med mer än 100 procent sedan läsåret 2016/17.

Elever tas emot tidigare

Fler elever går i anpassad grundskolaDen främsta anledningen till att antalet och andelen elever i skolformen har ökat de senaste läsåren är att elever tas emot tidigare i anpassad grundskola. Läsåret 2024/25 togs drygt 40 procent av alla nya elever i anpassad grundskola emot i årskurs 1, och den andelen har ökat under de år vi kan undersöka.

Elever kan tas emot i anpassad grundskola när som helst mellan årskurs 1–9, men studien visar att allt fler elever tas emot i årskurs 1. När fler elever i anpassade grundskolan är mottagna under en längre period, blir det totala antalet som går i anpassade grundskolan större.

Skolverket har dock bara kunnat samla in den här typen av uppgifter om anpassad grundskola sedan läsåret 2019/20. Före detta läsår hade Skolverket inte tillstånd att behandla sådana känsliga personuppgifter och kan för den tiden endast analysera utvecklingen i anpassad grundskola på gruppnivå.

Andelen pojkar och elever med utländsk bakgrund ökar

Det är fler pojkar än flickor som går i anpassade grundskolan. Det nuvarande läsåret är två tredjedelar av eleverna pojkar och en tredjedel flickor. Andelen pojkar har också ökat under senare år. Vi kan också konstatera att pojkar tas emot i anpassad grundskola tidigare än flickor.

Andelen elever med utländsk bakgrund är större i anpassad grundskola än i grundskolan. I anpassad grundskola utgör elever med utländsk bakgrund 45 procent av eleverna, medan motsvarande andel i grundskolan är 27 procent. Sedan läsåret 2019/20 har antalet elever med utländsk bakgrund också ökat mer än antalet elever med svensk bakgrund.

Viktig fråga att följa

– Resultatet i vår rapport ger oss en bild av att andelen elever i anpassad grundskola ökar och att elever tas emot tidigare, men vi ser inte någon tydlig förklaring till varför. Det är viktigt att mottagandet i anpassad grundskola görs på ett likvärdigt och rättssäkert sätt. Detta är en viktig fråga att fortsätta följa, säger Anders Widholm.

Tillgången till individbaserade statistikuppgifter kommer att underlätta möjligheterna till uppföljning. Eftersom Skolverket sedan läsåret 2019/20 kan samla in uppgifter på individnivå om anpassad grundskola, kommer vi på sikt att kunna göra längre tidsserier och därmed få en bättre kunskap om utvecklingen. Skolverket bedömer också att detta är en viktig fråga för flera myndigheter att följa, framför allt Socialstyrelsen och Skolinspektionen.

Kommuner behöver analysera sitt mottagande

Det är elevens hemkommun som ansvarar för mottagandet i anpassade grundskolan. Huvudmännen ansvarar för att kontinuerligt följa upp och analysera sin verksamhet. Skolverket har intervjuat företrädare för kommuner där andelen elever i anpassad grundskola har ökat. Bland dessa kommuner var det ovanligt att man gjort en sådan analys, trots att de haft en kraftig ökning av andelen elever i anpassad grundskola.

– Det är viktigt att kommunerna själva analyserar sitt mottagande i anpassad grundskola. En kommun som ser att andelen i anpassad grundskola ökar, har skäl att göra en egen analys av vad det kan bero på och om rutinerna inför mottagandet är rättssäkra, säger Petra Westin, undervisningsråd på Skolverket.

Skolverket har allmänna råd och kommentarer om hur mottagande i anpassad grundskola och anpassad gymnasieskola ska gå till. På Skolverkets webbplats finns också information om regelverket.

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>