I sommar har ungdomar i Huddinge fått chansen att arbeta som ”Unga samhällsutvecklare”.
På finaldagen, den 5 juli, presenterade de sina idéer för en jury i ett ”draknäste”.
I sommar har Huge tillsammans med Samverkan i Huddinge och Rookie Startups erbjudit ungdomar i åldern 16-18 år ett nytt sommarjobb – Ung samhällsutvecklare. Arbetsuppgiften har varit att utifrån ett ungdomsperspektiv utveckla egna lösningsförslag på viktiga frågor inom kommunen.
Ungdomarna har under tre veckor fått blanda teori med praktik, lyssnat på inspirerande gästföreläsare och gjort samarbeten i mindre team. Syftet har varit att de ska utveckla en högre tilltro till deras entreprenöriella förmågor, få kunskaper om socialt företagande samt en vilja att förändra och påverka.
– Unga samhällutvecklare är en unik möjlighet för oss att få ungdomars perspektiv på viktiga frågor gällande deras livsvillkor i kommunen samt hur de ser på framtiden. I de flesta forum där vi möter medborgare är det bara det vuxna perspektivet som får utrymme, så det här är verkligen ett värdefullt tillskott för vår förståelse av hur kommunen kan utvecklas! säger Jessica Nenzen, områdesutvecklare och ansvarig på Huge för Unga samhällsutvecklare.
Finaldag i draknästet
Arbetet avslutades med en finaldag, fredag 5 juli, där deltagarna presenterade sina lösningar i ett ”draknäste” framför en publik och jury som utsåg “Årets Innovation”. Juryn lyssnade på deltagarnas presentation och gav värdefull feedback till deltagarna.
Presentationerna handlade bland annat om att lösa otryggheten i Huddinge under mörka tiden på dygnet, få fler ungdomar i sysselsättning genom en yrkes- och utbildningsmässa och hur man skapar mer färg och konst i kommunen på offentliga platser.