Tieto och Kodcentrum lanserar AI-utbildning för mellanstadieelever
Hem NYHETERTieto och Kodcentrum lanserar AI-utbildning för mellanstadieelever

Tieto och Kodcentrum lanserar AI-utbildning för mellanstadieelever

Publicerat av: Redaktionen

Tieto och Kodcentrum inleder ett samarbete för att öka kunskapen om AI i mellanstadiet.

Genom att utbilda lärare ska initiativet göra det möjligt för fler elever runt om i landet att få en grundläggande förståelse för AI, källkritik och ansvarsfull teknikanvändning.

Tieto och Kodcentrum lanserar AI-utbildning för mellanstadieeleverAI har på kort tid blivit en del av många barns vardag som bland annat sökverktyg, verktyg för innehållsskapande och stöd i skolarbetet. Samtidigt saknar skolor idag tillgången till gemensamt utbildningsmaterial och pedagogiskt stöd för att undervisa om hur tekniken fungerar, vilka möjligheter den skapar och vilka risker som finns.
– För att barn ska kunna använda AI på ett tryggt och kreativt sätt behöver de först förstå hur tekniken fungerar. Många lärare vill kunna prata om AI i klassrummet, men saknar ofta material eller stöd för att komma igång. Genom att kombinera pedagogik med praktiska övningar vill vi göra ämnet mer tillgängligt för fler elever, säger Kristina Bjerka, generalsekreterare på Kodcentrum.

Tieto och Kodcentrums utbildning riktar sig till mellanstadielärare och består av introduktioner till AI, pedagogiska metoder och praktiska övningar som kan användas direkt i klassrummet. Därefter arbetar lärarna vidare med eleverna genom lektionsupplägg och diskussionsmaterial anpassat för åldersgruppen 10–12 år. Materialet omfattar bland annat grundläggande AI-förståelse, kreativ problemlösning, etik, säkerhet och källkritik.
– AI påverkar hur skolundervisning och arbetsliv kommer att utvecklas. Därför behöver förståelsen för tekniken skapas tidigt och vara tillgänglig för fler, oavsett bakgrund. Mellanstadiet är en avgörande period där många barn börjar forma sin syn på framtiden och sin plats i den digitala världen, säger Ulrika Lagerqvist von Unge, hållbarhetsansvarig på Tieto och fortsätter: – AI-kompetens handlar inte bara om teknik. Det handlar om demokrati, kritiskt tänkande och förmågan att förstå de system som allt mer påverkar våra liv. Genom samarbetet med Kodcentrum vill vi ge både elever och lärare verktyg att använda AI ansvarsfullt och medvetet, säger Ulrika.

Genom att utbilda lärare vill Tieto och Kodcentrum skapa en modell som kan nå fler skolor och elever över hela landet. Utbildningen är utformad för att fungera även för lärare utan tidigare erfarenhet av AI eller programmering.
– I skolan märker vi att eleverna är nyfikna på AI och redan använder olika tjänster, men många lärare efterfrågar stöd i hur ämnet kan tas upp i undervisningen. Därför fyller den här utbildningen ett viktigt behov, säger Eva Johansson, lärare på Björngårdsskolan.
Skriv om rubriken och ingressen för IT-Pedagogen gör en bild av artikeln

Relaterade Artiklar

Vi använder cookies och andra identifierare för att förbättra din upplevelse. Detta gör att vi kan säkerställa din åtkomst, analysera ditt besök på vår webbplats. Det hjälper oss att erbjuda dig ett personligt anpassat innehåll och smidig åtkomst till användbar information. Klicka på ”Jag godkänner” för att acceptera vår användning av cookies och andra identifierare eller klicka ”Mer information” för att justera dina val. Jag Godkänner Mer Information >>