Falkenbergs kommun inför en kulturgaranti som ger alla elever i kommunens skolor möjlighet att regelbundet ta del av kulturupplevelser och skapande aktiviteter som en del av sin skolgång.
Från och med nästa läsår inför Falkenbergs kommun en kulturgaranti.
Det innebär att cirka 7 000 elever i åldrarna 3–19 år, årskullsvis, kommer att få ta del av olika kulturupplevelser och skapande aktiviteter. Det kan handla om teater, litteratur, musik, dans, film, kulturhistoria samt bild och form. Ett särskilt kulturprogram tas också fram för elever i anpassad skola.
– Med kulturgarantin säkrar vi upp att alla barn i kommunens skolor på ett likvärdigt sätt ska få ta del av kultur i olika former, säger Rebecka Kristensson (S), ordförande i kultur-, fritids- och tekniknämnden.
– Kulturgarantisatsningen innebär att vi på ett systematiskt, men också utforskande sätt kan arbeta med kultur som en resurs i skolan kopplat till läroplanen, säger Peter Dygården (S), ordförande för barn- och utbildningsnämnden.
Kommunen kommer att arbeta med barn och ungas delaktighet för att ta fram utbudet i kulturgarantin, exempelvis genom elevråden. I nuläget gäller satsningen Falkenbergs kommunala skolor. Inför läsåret 2026/2027 kommer även friskolorna att erbjudas kulturgarantin.