Den 16 – 17 maj intar Code Meetup Kistamässan.
Ett språk- och plattformsoberoende utvecklarevent med utställning, aktivitetsområde och parallella sessioner för att utbilda och inspirera.
Medverkar gör bland andra datorpionjären Harold ”Bud” Lawson, chefsutvecklare från Expressen och några av Kings bästa Defold-utvecklare som kommer att live-koda.
Code Meetup i Kista blir den första konferensen i Skandinavien som fokuserar på utvecklingoavsett industri, akademi, plattform eller språk.
Deltagarna får följa med på en två dagars konferens, utmana sig själva att lära sig ett nytt språk, prova en ny plattform eller bara träffa likasinnade människor som delar samma passion för kod.
Bland föreläsarna kan bland annat nämnas:
- Mannen bakom pekaren, datorpionjären Harold ”Bud” Lawson. En legend inom den svenska datatekniken som har jobbat som programutvecklare sedan 1958.
- Tess Ferrandez, legendarisk debugger med känsla för både buggar och användarupplevelsen, Inspirational Ninja på Microsoft.
- Joel Abrahamsson, chefsutvecklare på Expressen. Utsedd till Sveriges bästa utvecklare 2016 av IDG.
- Jessica Engström, UI & UX expert på allt från appar till Virtual- Augmented- och Mixed-Reality, CEO på Azm Dev.
Se fler föreläsare här.